Kullanım Koşulları

Getir Perakende Lojistik A.Ş. (bundan sonra “GETİR” olarak anılacaktır), müşterilere (bundan sonra “Müşteri” olarak da anılacaktır) kuryeleri (bundan sonra "Kurye" olarak anılacaktır) aracılığıyla perakende ürün satan bir teknoloji platformudur (bundan sonra “Uygulama” olarak da anılacaktır). GETİR ve Müşteri, birlikte “Taraflar” olarak da anılacaktır.

1. BAŞVURU VE ÜYELİK

1.1 Müşteri, Uygulama’yı indirip, kayıt için gerekli olan bölümleri doldurup GSM numarasını onayladıktan sonra şifresini girerek, işbu Koşullar dâhilinde Uygulama’yı kullanmaya başlayabilir.
1.2 Müşteri, başvuru esnasında verdiği tüm bilgilerin daima ve her bakımdan eksiksiz, gerçeğe uygun ve güncel olduğunu kabul eder. Müşteri, her zaman kişisel bilgilerini Uygulama aracılığıyla güncelleyebilir.
1.3 Müşteri toplam sipariş tutarını teslimat ve/veya servis ücreti ile birlikte uygulamadan öder.

2. UYGULAMANIN KULLANIMI

2.1 Müşteri, Uygulama’ya kayıt olup Uygulama’yı açtıktan sonra sipariş onaylama butonuna tıkladığında, Uygulama aracılığıyla, seçtiği adrese en yakın olan yerden ürünler kendisine yönlendirilir ve Kurye'ye ait bilgiler Müşteri’ye ulaştırılır.
2.1.1 GETİR yönlendirilen araca ilişkin verilen bilgilerin (tahmini varış süresi, aracın Müşteri’ye olan uzaklığı vb.) gerçeği yansıtması adına elinden geleni azami çabayı gösterir ve fakat bu bilgilerin %100 gerçeği yansıtmamasından dolayı sorumlu tutulamaz.
2.2 Müşterinin gelen siparişi beklememesi veya gelen kuryeden geçerli bir sebep olmaksızın siparişi almaması durumunda, GETİR Müşteri’yi Uygulama’dan çıkarma hakkını saklı tutar.
2.3 Müşteri, Uygulama’yı kullanarak gerçekleştirdiği siparişin bedelinin tamamını ödemekle yükümlüdür.
2.4 Müşteri sipariş tutarını GETİR uygulamasındaki ödeme sistemi vasıtasıyla kredi kartını kullanarak da ödeyebilir.
2.5 Müşteri bir kereye mahsus olmak üzere kredi kartı bilgilerini sisteme girer ve bu bilgiler daha sonraki kullanımlarda bir daha bilgi girmeyi gerektirmeden kullanılır. Müşteri isterse üç adete kadar farklı kartı sisteme tanıtabilir.
2.6 Sistemde o an kullanılan kredi kartının limitinin dolu olması veya herhangi bir nedenle ödemenin yapılaması halinde Müşteri sistemde daha önce tanımladığı başka bir kredi kartı varsa onu kullanarak veya yeni bir kredi kartı tanımlayarak tekrar ödeme yapabilir.
2.7 Müşteri'nin kredi kartı bilgileri GETİR tarafından bilinmemekte, ödeme altyapısı MasterCard tarafından sağlanmaktadır.
2.8 Akıllı cep telefonunuzun çalınması veya kaybedilmesi halinde kredi kartı bilgilerinize üçüncü şahıslar ulaşamaz. Ancak GETİR’e bildirimde bulunarak girilen bilgilerin silinmesi talep etmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde üçüncü şahıslar uygulamayı kullanarak sadece GETİR siparişi ödemesi yapamaya devam edebilirler. Böyle bir durumdan GETİR sorumlu tutulamaz.
2.9 Müşteri, Uygulama aracılığıyla muhatap olduğu ve şikâyetçi olduğu kuryeleri, Uygulama içindeki şikâyet bölümünden GETİR’e bildirebilir ve fakat GETİR, kuryelerin davranışlarından herhangi bir şekilde sorumlu tutulamaz. Uygulama, yalnızca Müşteri'lere kuryeler aracılığıyla perakende ürün satan bir platformdur. GETİR, Kurye'lere gerekli uyarıları yapar, benzer hataları tekrarlayan Kurye'lerle iş ilişkisini keser.
2.10 Müşteri, GETİR’in ücretsiz olarak sunduğu hizmeti istismar edebilecek herhangi bir işlem ve/veya eylemde bulunmamayı kabul eder.
2.11 Müşteri, sipariş verdiğinde sipariş tutarı GETİR tarafından tahsil edilmektedir. Müşteri geçerli bir nedeni olmak üzere siparişini iptal etmek için Getir Müşteri Hizmetleri’ne ulaşarak siparişinin iptalini talep edebilir. Sipariş iptal edildiğinde GETİR otomatik olarak iade işlemini gerçekleştirir. İade 2-3 iş günü içerisinde Müşteri’nin kredi kartına yansıtılır.
2.12 Müşteri’nin işbu belirtilen Koşullar’a aykırı davrandığının tespiti halinde, GETİR Müşteri’nin üyeliğini askıya alma veya Uygulama’dan tamamen çıkarma hakkını saklı tutar.
2.13 GETİR’in sunduğu hizmetten yararlanan Müşteri, Uygulama’yı hukuka ve amacına uygun şekilde kullanmayı ve Uygulama dahilinde yaptığı her işlem ve eylemdeki hukuki sorumluluğunun kendisine ait olduğunu kabul eder. Müşteri’nin Uygulama aracılığıyla ve/veya dahilinde, işbu Koşullar’a ve hukuka aykırı olarak gerçekleştirdiği herhangi bir işlem, eylem ve/veya faaliyetleri nedeniyle GETİR doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2.14 GETİR, Müşteri’den kaynaklanan teknik aksaklıklar sebebiyle hizmetten faydalanılamaması durumunda işbu Koşullar ile belirlenen yükümlülüklerinden herhangi birini ifa edememesi nedeniyle sorumlu tutulamayacak ve kendisinden herhangi bir nam altında herhangi bir talepte bulunulamayacaktır.
2.15 Müşteri, Uygulama aracılığıyla ve/veya Uygulama dahilinde, işbu Koşullar’a ve hukuka aykırı olarak kurye ve/veya üçüncü kişiler tarafından gerçekleştirilen herhangi bir işlem, eylem ve/veya faaliyetleri nedeniyle GETİR’in doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağını kabul eder.
2.16 Müşteri, Uygulama aracılığıyla GETİR tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilmek amacıyla kullandığı sistem erişim araçlarının (kullanıcı ismi, şifre v.b.) güvenliği, saklanması, üçüncü kişilerin bilgisinden uzak tutulması ile ilgili tüm sorumluluğun tamamen kendisine ait olduğunu kabul eder.
2.17 Müşteri, Uygulama dahilinde bulunan, GETİR ve/veya başka bir üçüncü şahsın ayni veya şahsi haklarına, malvarlığına tecavüz teşkil edecek nitelikteki resimleri, metinleri, görsel ve işitsel imgeleri, video kliplerini, dosyaları, veritabanlarını, katalogları ve listeleri çoğaltmayacağını, kopyalamayacağını, dağıtmayacağını, işlemeyeceğini kabul eder.

3. SONA ERME

3.1 Müşteri, GETİR üyeliğini istediği anda sebep göstermeksizin, aşağıdaki yollarla iptal edebilir;
3.1.1 info@getir.com adresine elektronik posta göndererek,
3.1.2 0850 532 50 50 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak sonlandırabilir.

4. KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE GİZLİLİK POLİTİKASI

4.1 Veri Sorumlusu Sıfatıyla İşlenen Kişisel Veriler

Getir Perakende Lojistik A.Ş. veri sorumlusu sıfatıyla aşağıdaki verileri, Uygulamaya kayıt esnasında toplayarak işbu üyelik sözleşmesinin kurulması ve ifasıyla doğrudan ilgili olmaları nedeniyle işler:
4.1.1 Tanımlama bilgileri (ad, soyad, cep telefonu numarası, e-posta adresi).
4.1.2 Kullandığınız mobil aygıtın işletim sistemi versiyonu bilgisi.
4.1.3 Kullandığınız mobil aygıttan edinilen konum bilgileri.
4.1.4 Teslimat sonunda kuryeye verilen oylama bilgisi ve yorumlar.
4.1.5 Uygulama içindeki "Öneri ve Şikayet" bölümünde iletilen yorumlar.

4.2 Kişisel Verilerin İşlenme Amaçları

Getir, kişisel verileri aşağıda belirtilen amaçlar doğrultusunda işler:
4.2.1 Kimliğinizi doğrulamak (vermiş olduğunuz cep telefonu numarasına doğrulama kodu gönderme vasıtasıyla).
4.2.2 Müşteri desteği sağlamak ve sorun gidermek.
4.2.3 Servis güncellemeleri ve hatalar hakkında sizi bilgilendirmek.
4.2.4 Uygulama ile ilgili kampanyalar hakkında sizi bilgilendirmek.
4.2.5 Kuryenin, teslimatla ilgili olarak size ulaşması gerektiğinde sizi arayabilmesini sağlamak (Kuryeler sizi arayabilmekte fakat telefon numaranız kuryelere iletilmemektedir).
4.2.6 Getir, işbu üyelik sözleşmesi uyarınca, üyelerinin kendisinde kayıtlı elektronik posta adreslerine bilgilendirme mailleri ve cep telefonlarına bilgilendirme SMS’leri gönderme yetkisine sahip olmakla beraber, üye işbu üyelik sözleşmesini onaylamasıyla beraber bilgilendirme maillerinin elektronik posta adresine ve bilgilendirme SMS’lerinin cep telefonuna gönderilmesini kabul etmiş sayılacaktır. Üye mail ve/veya SMS almaktan info@getir.com adresine mail atarak vazgeçebilir.

4.3 Kişisel Verilerin Aktarılması ve Veri Güvenliği

4.3.1. Verileriniz güvenli sunucularımızda saklanmaktadır. Sunucularımızın bir kısmı Türkiye dışında bulunmaktadır. İşbu üyelik sözleşmesinin onaylanmasıyla beraber üyeler, verilerinin Türkiye dışındaki sunucularda bulundurulmasına açık izin vermiş sayılır. Uygulamaya bizzat belirlemiş olduğunuz şifreyle erişebilirsiniz ve şifreler sistemimizde geri çevrilemeyecek şekilde kodlanmış olarak tutulur. Şifrenizi güvende tutmak ve paylaşmamak sizin sorumluluğunuzdadır. Ancak verilerin aktarılmasının halka açık internet üzerinden yapılmasının %100 güvenli olduğunun garantisi verilemez. Verilerinizi korumak için şifrelenmiş bağlantı kullanmaktayız fakat veri aktarımı sırasında internet bağlantınıza yapılan saldırıların riski sizin üzerinizdedir. Verileriniz sunucularımıza ulaştıktan sonra korunması ile ilgili her türlü güvenlik önlemi tarafımızca alınır.
4.3.2 Getir , yukarıda belirtilen istisna dışında, hukuken gerekli veya yükümlü olmadıkça kişisel verileri ve/veya trafik verilerini ya da iletişim içeriğini sizin açık izniniz olmadan satmaz, kiralamaz, pazarlamaz veya başka bir suretle üçüncü kişilere aktarmaz.

4.4 Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Haklar

4.4.1 Müşterilerin kişisel verilerin korunmasına ilişkin hakları aşağıda belirtilmiştir:
(i) Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenmek,
(ii) Kişisel verileriniz işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etmek,
(iii) Kişisel verilerinizin hangi amaçla işlendiğini ve bu amaçlara uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek,
(iv) Kişisel verilerinizin yurt içinde veya yurt dışında aktarıldığı üçüncü kişileri bilmek,
(v) Kişisel verilerinizin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde bunların düzeltilmesini istemek,
(vi) Kişisel verilerinizin silinmesini veya yok edilmesini talep etmek,
(vii) Düzeltme, silme ve yok etme taleplerinizin kişisel verilerinizin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini istemek, işlenen verilerinizin münhasıran otomatik sistemler vasistasıyla analiz edilmesi suretiyle şahsınız aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etmek,
(viii) Kişisel verilerinizin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız halinde zararın giderilmesini talep etmek.
4.4.2 Kişisel verilerinizin korunmasına ilişkin her türlü talebinizi kisiselveriler@getir.com adresine iletebilirsiniz; talebiniz titizlikle değerlendirilecek ve tarafınıza en kısa zamanda bir dönüş yapılacaktır.

4.5. Verilere İlişkin Diğer Hükümler

4.5.1 Sistemimizde tutulan verilerinizin kopyasını, talep etmeniz halinde, gerekli güvenlik kontrolü yapıldıktan sonra sizinle paylaşabiliriz. Kişisel verilerinizi, Uygulama üzerinde güncelleyebileceğiniz gibi müşteri hizmetlerimizi arayarak da güncelleme talebinde bulunabilirsiniz.
4.5.2 Servisimizi daha hızlı ve etkin bir şekilde kullanabilmeniz için oturum cookie (çerez)’lerini cihazınızda saklamaktayız. Dilerseniz, bu bilgilerin tutulmasını cihaz ayarlarınızda yapacağınız değişiklikle engelleyebilirsiniz. Ancak bunu yapmanız durumunda Getir Uygulamasının tüm fonksiyonlarından yararlanamayabilirsiniz.
4.5.3. Gizlilik Politikası üzerinde zaman zaman değişiklik yapmak hakkımızı saklı tutarız. Herhangi bir değişiklik yapmamız durumunda bununla ilgili bilgi tarafınıza verilecektir.

5. DİĞER ŞARTLAR

5.1 FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI

5.1.1 Uygulamanın tasarım, metin, imge, html kodu ve diğer kodlar da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, tüm unsurları ( bundan böyle “GETİR'in telif haklarına tabi çalışmalar” olarak anılacaktır) GETİR’e aittir. Müşteri, GETİR Hizmetleri'ni, GETİR bilgilerini ve GETİR'in telif haklarına tabi çalışmalarını ticari amaçla kullanamaz. Müşteri GETİR'in izni olmaksızın, GETİR’in telif haklarına tabi çalışmalarını çoğaltamaz, dağıtamaz veya bunlardan türemiş çalışmalar yapamaz veya hazırlayamaz.
5.1.2 GETİR'in; GETİR Hizmetleri, GETİR bilgileri, GETİR telif haklarına tabi çalışmaları, GETİR ticari markaları, GETİR ticari görünümü veya Uygulama vasıtasıyla sahip olduğu her tür maddi ve fikri mülkiyet hakları da dahil tüm malvarlığı, ayni ve şahsi hakları, ticari bilgi ve know-how'a yönelik tüm hakları saklıdır.

5.2. SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ

GETİR, tamamen kendi takdirine bağlı ve tek taraflı olarak, sözleşmeyi, uygun göreceği herhangi bir zamanda, Uygulama üzerinden ilan ederek değiştirebilir. İşbu Koşulların değişen hükümleri, ilan edildikleri tarihte veya sonrasında, Müşteri tarafından Uygulama üzerinden on-line kabul edilmesi ile geçerlilik kazanacak, geri kalan hükümler aynen yürürlükte kalarak hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam edecektir.

5.3. MÜCBİR SEBEPLER

Hukuken mücbir sebep sayılan tüm durumlarda GETİR, işbu Koşullar ile belirlenen edimlerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle yükümlü değildir. Bu ve bunun gibi durumlar, GETİR için, gecikme, eksik ifa etme veya ifa etmeme veya temerrüt addedilmeyecek veya bu durumlar için GETİR'den herhangi bir nam altında tazminat talep edilemeyecektir. "Mücbir sebep" terimi; doğal afet, isyan, savaş, grev, iletişim sorunları, altyapı ve internet arızaları, elektrik kesintisi ve kötü hava koşulları da dahil ve fakat bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla; ilgili tarafın makul kontrolü haricinde ve GETİR'in gerekli özeni göstermesine rağmen önleyemediği, kaçınılamayacak olaylar olarak yorumlanacaktır.

5.4. UYGULANACAK HUKUK VE YETKİ

İşbu Koşullar’ın uygulanmasında, yorumlanmasında ve işbu Koşullar dahilinde doğan hukuki ilişkilere Türk Hukuku uygulanacak ve İşbu Koşullar dahilinde ve/veya bunlarla bağlantılı olarak doğan veya doğabilecek her türlü ihtilafın varlığı halinde İstanbul Merkez Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

5.5. SÖZLEŞMENİN FESHİ

İşbu Koşullar, Müşteri’nin üyeliği sona erinceye kadar yürürlükte kalacak ve Taraflar arası hüküm ve sonuçlarını doğurmaya devam edecektir. GETİR, Müşteri’nin işbu Koşullar dahilinde belirtilen hükümlere ve Uygulama içinde yer alan kullanıma, üyeliğe ve GETİR Hizmetleri'ne ilişkin benzeri kurallara aykırı hareket etmesi durumunda; sözleşmeyi tek taraflı olarak feshedebilecektir.

5.6. GETİR’İN KAYITLARININ GEÇERLİLİĞİ

Müşteri, işbu Koşullar dahilinde doğabilecek ihtilaflarda, GETİR'in kendi veritabanında veya sunucularında tuttuğu elektronik kayıtların ve sistem kayıtlarının, ticari kayıtlarının, defter kayıtlarının, mikrofilm, mikrofiş ve bilgisayar kayıtlarının muteber, bağlayıcı, kesin ve münhasır delil teşkil edeceğini; GETİR'i yemin teklifinden ari kıldığını ve bu maddenin HMK 193. madde anlamında delil sözleşmesi niteliğinde olduğunu kabul eder.

5.7. YÜRÜRLÜK

İşbu Sözleşme Müşteri’nin elektronik olarak onay vermesi ile karşılıklı olarak kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.