Müşteri Kişisel Verileri Aydınlatma Metni

Bu metni, veri sorumlusu Getir Perakende Lojistik A.Ş. (“Getir”) olarak kişisel verilerinizi nasıl işlediğimiz hakkında sizleri bilgilendirmek için hazırladık.
Kişisel verilerinizin korunması ve işlenmesine ilişkin her türlü sorunuz için kisiselveriler@getir.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Getir Hangi Kişisel Verilerimi İşliyor?

Size sunduğumuz hizmet kapsamında aşağıda belirtilen kişisel verilerinizi işliyoruz:

Kimlik & İletişim Finans Müşteri İşlem Lokasyon İşlem Güvenliği
Ad-soyad, müşteri ID, cinsiyet, yaş, cep telefonu, e-posta, adres Ödemelere ve ödeme yöntemlerine ilişkin bilgiler Alışveriş geçmişi, sipariş bilgisi, sipariş sayısı, aplikasyon kullanım bilgileri, fatura bilgileri, talep/şikayet bilgisi İzin vermeniz durumunda işlenen, lokasyon (konum) bilgileriniz Cihaz bilgileri, IP adresi, kullanıcı işlem kayıtları, parola bilgileri

Bu bilgilerin yanı sıra, tercih, beğeni, ilgi alanları ve kullanım alışkanlıklarınıza dair kişisel verileriniz ile yukarıda belirtilen verilerinizin analizi sonucunda elde edilen bilgilerinizi (örneğin, Getir mobil uygulamasında en çok sipariş edilen ürünler) işliyoruz.

Kişisel Verilerim Hangi Yöntemlerle Toplanıyor?

Kişisel verilerinizi Getir mobil aplikasyonu üzerinden; otomatik ve kısmen otomatik yöntemler ile topluyoruz.

Kişisel Verilerim Hangi Amaçlarla İşleniyor?

Getir olarak kişisel verilerinizi aşağıdaki amaçlarla yurtiçi ve yurtdışında işliyoruz:

Getir’in Kişisel Verilerimi İşlerken Dayandığı Hukuki Sebepler Neler?

Kişisel verilerinizi, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 5. maddesinde belirtilen hukuki sebeplerden, aşağıda belirttiklerimize dayalı olarak işliyoruz:

Dayanılan Hukuki Sebepler Örnek Kişisel Veri İşleme Süreci Süreçte İşlenen Kişisel Veriler
Kişisel veri işlemenin Getir ile aranızdaki sözleşmenin kurulması veya ifası için gerekli olması. Mobil aplikasyon üzerinden seçtiğiniz ürünlerin adresinize ulaştırılması için ödemenin alınması, siparişin onaylanması ve ürününüzün teslim edilmesi. Ad-soyad, adres, sipariş ve ödeme bilgileri.
Kişisel verilerin bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için işlenmesi. Ürününüzün teslim edilmesi üzerine, kurye değerlendirme alanına girdiğiniz talep/şikayetlerinizin alınması ve sonuçlandırılması. Ad-soyad, müşteri ID, talep/şikayet bilgisi.
Kişisel verilerin hukuki yükümlülüklerimizi yerine getirebilmek için işlenmesi. Siparişiniz sonucunda fatura düzenlenmesi. Ad-soyad, adres, fatura bilgileri.
Kişisel veri işlemenin meşru menfaatlerimiz için zorunlu olması. Mobil uygulamanın “Sevebilirim” kısmında tercih ve ilgi alanlarınıza en uygun ürün seçeneklerinin size sunulması. Müşteri ID, ürünlere ilişkin tercih ve ilgi alanları.
Mobil aplikasyon açılışında veya cihazınızın uygulama ayarlarından lokasyon verilerinin işlenmesine izin verilmesi. Adres ve lokasyon eşleştirmesini yaparak, bulunduğunuz lokasyona yakın depoların ürün seçeneklerinin size sunulması. Ad-soyad, lokasyon (konum bilgileri).

Kişisel Verilerim Hangi Koşullarda Üçüncü Kişilere Aktarılır?

Kişisel verileriniz aşağıda yer alan -yurtiçi ve yurtdışındaki- taraflara, yine aşağıda belirtilen amaçlarla aktarılır:

Getir Dağıtıcıları, Kuryeleri ve GetirYemek Restoranları Dağıtıcı, kurye ve restoranlar ile müşteriler arasındaki iletişimi yürütmek, müşteri sipariş işlemlerini yürütmek, kuryeleri siparişin teslim edileceği adres hakkında bilgilendirmek.
İş Ortakları & Tedarikçiler Getir’in müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerle ilgili tedarikçilerden destek almak, finans ve muhasebe işlerini yürütmek, iş ortakları ve tedarikçi ilişkilerini yönetmek.
Yetkili Kişi, Kurum ya da Kuruluşlar Yetkili kişi, kurum ya da kuruluşlara bilgi vermek, hukuki yükümlülüklerimizin yerine getirmek, hukuki süreçleri yürütmek ve faaliyetlerimizi mevzuata uygun olarak yürütmek.

Kişisel Verilerimle İlgili Haklarımı Nasıl Kullanabilirim?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 11. maddesi, ilgili kişilerin (kişisel verileri işlenen gerçek kişilerin) haklarını düzenlemektedir. Bu maddede belirtilen haklarınızı kullanmak ve taleplerinizi Getir’e iletmek için aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz:

  1. Sistemlerimizde kayıtlı e-posta adresinizi kullanarak, talebinizi kisiselveriler@getir.com mail adresine iletebilirsiniz.
  2. Taleplerinizi yazılı olarak, Etiler Mah. Tanburi Ali Efendi Sok. Maya Residences Sit. T Blok No:13/334 Beşiktaş/İstanbul adresine gönderebilirsiniz.
  3. Veri Sorumlusuna Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ’de belirtilen diğer yöntemleri tercih edebilirsiniz.